10-06-2022 17:19

Czy warto pobierać nowego iOS?

Apple ma nieciekawą historię związaną z aktualizacjami swoich systemów. Często wiążą się one z wieloma brakami w zapowiadanych funkcjach oraz dużą ilością błędów, które zgłaszają użytkownicy i łatane są dopiero z czasem. Poniżej znajdziecie opis najnowszej aktualizacji, funkcji, jakie wprowadza oraz odpowiedź na pytanie, czy warto decydować się na aktualizację już teraz.

Jaka jest najnowsza wersja systemu iOS?

Najnowsza wersja systemu (stan na czerwiec 2022), wprowadzona w maju nosi nazwę iOS 15.5 i wprowadza drobne ulepszenia. Na ten moment wiemy, że iOS 16, nad którym obecnie pracuje firma, powinien według zapowiedzi, pojawić się w drugiej połowie września 2022 roku i być dostępny dla wszystkich użytkowników iPhone’ów. W dalszej części artykułu opiszemy zarówno obecne, jak i przyszłe wydanie systemu od Apple.

iOS 15.5 – jakie zmiany wprowadza?

Najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego iPhone’ów wprowadza głównie ulepszenie aplikacji „Podcasty” oraz poprawia zgłaszane przez użytkowników błędy. Według oficjalnej listy podanej przez Apple poprawki objęły:

  • nowe ustawienie w aplikacji Podcasty pozwalające ograniczyć liczbę odcinków przechowywanych na iPhonie oraz automatycznie usuwać starsze odcinki
  • usunięto błąd, przez który część automatyzacji dla domu uruchamianych przez przyjście lub wyjście osób mogła nie działać.

Jednocześnie firma poinformowała, że wprowadzone w aktualizacji funkcje mogą być niedostępne dla części użytkowników w związku z ograniczeniami regionalnymi lub w przypadku korzystania ze starszych sprzętów producenta.

iOS 16 – aktualizować czy czekać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie dostępna jest tylko beta najnowszej aktualizacji, która dostępna jest tylko dla osób, które posiadają płatne konto programisty. Wszyscy użytkownicy, którzy nie korzystają z tego programu, muszą zaczekać do oficjalnej premiery, która zaplanowana jest na drugą połowę września 2022.

Tak jak już wspomnieliśmy, aktualizację systemów iOS często wiążą się ze sporą ilością błędów w okolicach premiery, dlatego, jeśli macie wystarczająco dużo cierpliwości lepiej poczekać na recenzje testerów i użytkowników przed podjęciem decyzji o aktualizacji.

Jakie funkcje wprowadzi iOS 16?

Pierwszą dużą zmianą, jaką ma zawierać najnowszy system operacyjny, jest możliwość dowolnej konfiguracji ekranu blokady urządzenia i dodatkowych funkcji dostępnych na nim dostępnych. Jest to całkowita zmiana w stosunku do wcześniejszej polityki firmy, która stawiała na uniwersalny wygląd tej funkcjonalności na wszystkich urządzeniach. Co więcej, nowe wydanie systemu wprowadzi także możliwość wykorzystywania widżetów, do których obsługi zaprojektowany został moduł Live Activity.

Wprowadzona została również 4 dodatkowe funkcje wiadomości iMessage:

  • Możliwość usunięcia wysłanej już wiadomości
  • Możliwość edycji wysłanej już wiadomości
  • Możliwość oznaczenia odczytanej wcześniej wiadomości jako nieprzeczytana
  • Dzielenie się treściami multimedialnymi poprzez komunikator w trybie SharePlay

Kolejną nowością jest wprowadzenie systemu opóźnionej płatności (Apple Pay Later), pozwalającego na płacenie za zakupy za pomocą Apple Pay i regulowanie rachunku w późniejszym czasie bez dodatkowych odsetek. Co więcej, w Apple Wallet będziemy mogli przechowywać osobiste dokumenty, takie jak na przykład edowód (podobnie jak w mObywatel).

iOS 16 jedynie dla użytkowników nowych urządzeń

Osoby korzystające ze starszych iPhone’ów (7 i starszych) niestety nie otrzymają możliwości aktualizacji do najnowszej wersji systemu iOS. Użytkownicy wszystkich smartfonów producenta od iPhone’a 8 w górę będą mogli cieszyć się nowymi funkcjami od drugiej połowy września tego roku.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane