29-09-2021 08:08

Funkcje Face ID i Tuch ID w iPhone. Czym są i jak z nich korzystać?

Tradycyjny sposoby odblokowywania ekranu w iPhone (kod czy klasyczne „slide to unlock”) przeszły w ostatnich latach do lamusa. Obecnie używa się już tylko funkcji Face ID i Touch ID z bardzo prostego powodu – są one praktyczniejsze i bezpieczniejsze. Tego, czym są Face ID i Touch ID oraz, jak używać tych funkcji, dowiesz się w niniejszym artykule.

 Touch ID

Jest to system rozpoznawania linii papilarnych palca, zaprojektowany przez Apple pierwotnie na potrzeby iPhone 5S, a później implementowany w większości flagowych produktów tej firmy. Jego działanie jest bardzo proste – specjalny czytnik odczytuje linie papilarne z palca użytkownika i na podstawie porównania z oryginalnym, pierwszym odczytem decyduje, czy przyznać dostęp do ekranu głównego telefonu. Dzięki tej funkcji użytkownik może odblokowywać telefon bez konieczności wpisywania kodu PIN – wystarczy przyłożyć odpowiedni palec do przycisku „Początek”. Ponadto przy pomocy tej funkcji można dokonywać zakupów w iTunes Store, App Store i Apple Books (trzeba jednak pamiętać o włączeniu tej opcji w Ustawienia > Touch ID i kod). Aby skonfigurować Touch ID znajdź w ustawieniach „Touch ID i kod”, a następnie „Dodaj odcisk palca”. Urządzenie poprosi, abyś kilkukrotnie przyłożył swój palec do czytnika z różnym stopniem natężenia i pod różnymi kątami.

Face ID

Funkcja ta została po raz pierwszy zaprezentowana w roku 2017 i zaimplementowana w iPhonie X. Face ID jest bezpośrednim następcą Touch ID (choć niektóre urządzenia wciąż korzystają z tego drugiego, np. iPhone SE drugiej generacji). Zasadza działania tej funkcji jest następująca: specjalny sensor mapuje trójwymiarowo twarz użytkownika i na podstawie sporządzonego modelu przyznaje dostęp do urządzenia. Face ID potrafi jednak uczyć się i po dłuższym użytkowaniu jest w stanie rozpoznać twarz właściciela nawet wtedy, gdy nosi on okulary, czapkę, biżuterię lub zmieni fryzurę albo zapuści zarost. Co prawda konfiguracja Face ID jest trudniejsza niż Touch ID, bo wymaga ona zaprezentowania swojej głowy w odpowiednim świetle, ale wciąż jest to proces stosunkowo nieskomplikowany. Face ID również pozwala na robienie zakupów w aplikacjach. Aby skonfigurować Face ID, znajdź opcję „Face ID i kod” i wybierz „Skonfiguruj Face ID”. Zostaniesz poproszony o dwukrotne pomachanie głową przed ekranem telefonu.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane