18-11-2024 09:11

Haptyka – co to jest i dlaczego Apple wprowadziło ją do swoich telefonów?

Stwierdzenie, że haptykę wymyślono i opatentowano w Cupertino w Kalifornii z całą pewnością byłoby krzywdzące. Deweloperzy z Apple odpowiadają jedynie za wdrożenie sprzężenia zwrotnego do najnowszych smartfonów z linii iPhone. Trzeba jednak przyznać, że haptyka została tutaj użyta w sposób naprawdę rewolucyjny. Specjalne wibracje wykorzystywane są przez miliony użytkowników, natomiast zdecydowana większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest haptyka w iPhone. Na szczęście przygotowaliśmy szczegółowy artykuł, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie najważniejsze kwestie. Przeczytaj uważnie. Będzie to wartościowa lektura.

Haptyka iPhone. Przedstawiamy bank najważniejszych informacji

Pojęcie haptyki w kontekście drobnej elektroniki użytkowej jest naprawdę szerokie. Odnosi się ono do sprawnej komunikacji na linii posiadacz telefonu komórkowego – urządzenie za pośrednictwem wrażeń dotykowych. Podstawowym zakresem haptyki są chociażby wibracje i zmienione poziomy nacisku. Znamy to doskonale przykładowo z kontrolerów do gier lub z… najnowocześniejszych aut, gdzie kierownica za pomocą wibracji właśnie potrafi zapobiegać przypadkowemu zboczeniu z toru optymalnej drogi. Co ciekawe, haptyka w smartfonach pojawiła się zdecydowanie wcześniej. Apple zdecydowało się na wdrożenie autorskiego silnika Taptic Engine już od modelu iPhone 6s. Czyli z zaawansowanym sprzężeniem zwrotnym mamy praktyczne do czynienie od 2015 roku. Dziś ta technologia jest stale ulepszana i dąży do zagwarantowania użytkownikowi maksymalnie wysokiej wygody obsługi telefonu komórkowego. Haptyka pozwala odczuć pełną interakcję z urządzeniem oraz uwydatnia rzeczywiste korzyści obsługi nie tylko w menu głównym, ale również w aplikacjach dedykowanych do pracy wibracyjnej. Wśród nich liczne gry, komunikatory lub nawet centrum powiadomień płatności, gdzie akceptacja rachunku wiąże się z jednoczesnym wysłaniem sygnału dźwiękowego oraz impulsu wibracyjnego.

Taptic Engine od Apple. Zobacz zastosowanie tego silnika w telefonach iPhone

Na samym początku naszego artykułu wspominaliśmy, że haptyka w telefonach od Apple została wprowadzona w bardzo kreatywny oraz innowacyjny sposób. Gigant zza Oceanu podczas premiery modelu X w 2018 zaprezentował Haptic Touch i 3D Touch. To silniki wyczuwające czas, w jakim użytkownik przytrzymuje palec na ekranie nawigacyjnym. Jeżeli dotyk jest dłuższy niż zazwyczaj, urządzenie reaguje sygnałem wibracyjnym. Dodatkowo w ramach Haptic Touch w iPhone można uruchomić rozszerzony panel menu wybranej aplikacji bez konieczności jej uruchomienia. I to główne różnice pomiędzy taką funkcją a 3D Touch. Ta druga stosowana jest w starszych modelach iPhone: od 6s do iPhone X włącznie. Seria Apple iPhone XR oraz wyższe posiadają już wgrany silnik Haptic Touch. Można go wykorzystać w systemie operacyjnym, dedykowanych aplikacjach lub w wybranych grach mobilnych.

Poznaj korzyści wykorzystywania haptyki w nowoczesnych telefonach iPhone

Tak na dobrą sprawę, wiesz już, co to jest haptyka w telefonie od Apple. Przedstawiliśmy już także jedną z największych zalet pod względem funkcjonalności tego typu silników. Chcesz poznać też pozostałe korzyści? Nie ma najmniejszego problemu! Wystarczy tylko kilka minut obsługi nowych modeli od Apple, żeby przekonać się, jak ciekawym rozwiązaniem jest haptyka. To właśnie ona sprawiła, że eksploatacja smartfonów jest jeszcze bardziej responsywna i żywa. Śmiało możemy zaryzykować również stwierdzeniem, że haptyka iPhone pozbawiła obsługę telefonu komórkowego nudy. Udowodniono nawet, że wibracja zwrotna w trakcie wykonywania standardowych procesów na smartfonie poprawia wydajność oraz komfort tego typu zadań. Rzeczywistym przykładem jest pisanie wiadomości tekstowych: na popularnych komunikatorach lub w ramach zwykłego SMS-a. Haptyka poprawia czucie, zmniejsza ryzyko tzw. missclicków i wyraźnie skraca czas wykonania wybranego przez Ciebie założenia. Identycznie możemy powiedzieć o precyzyjności kliknięć w trakcie gier. Sprzężenie zwrotne okazuje się być całkiem pomysłem ze strony deweloperów Apple. A Ty dzięki naszemu artykułowi wiesz już co to jest haptyka w telefonie iPhone oraz jakie są największe rzeczywiste korzyści stosowania najnowocześniejszych opcji technologicznych.

Haptyka iPhone a kwestie serwisowania. Jak to wygląda w praktyce?

Wiele osób zastanawia się czy haptyka w smartfonach od Apple może ulec awarii? Zdecydowanie tak! Warto pamiętać, że jej funkcjonowanie zostało oparte o wewnętrzny silnik. Ten – jak niemalże każdy komponent w nowoczesnym telefonie komórkowym – narażony jest na różne uszkodzenia i awarie o charakterze mechanicznym. I być może haptyka nie jest głównym obszarem działania wielu specjalistycznych placówek, natomiast każdy serwis iPhone z pewnością poradzi sobie z koniecznością reperowania innowacyjnej technologii reagowania na dotyk użytkownika. Co warte podkreślenia, część problemów z haptyką da się rozwiązać za pomocą ustawień smartfona iPhone. Przykładowo uruchomimy tryb skupienia w telefonie automatycznie wyłączy wszelkiego rodzaju wibracje. Niekiedy do poprawnego funkcjonowania haptyki niezbędne jest aktualizacja iOS do najnowszych wersji. Pamiętaj o tym przed skontaktowaniem się z serwisem.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

#1 W jakich modelach iPhone można korzystać z haptyki poprzez Haptic Touch

Chociaż haptyka sama w sobie obecna jest w telefonach od Apple już od 2015 roku, jej niezwykle zaawansowana forma w postaci silnika Haptic Touch funkcjonuje dopiero od modelu iPhone XR. Każda wyższa seria prezentowana przez deweloperów ze Stanów Zjednoczonych posiada już tę funkcję i wiele wskazuje na to, że będzie ona kontynuowana przez kolejne lata.

#2 Czy haptyka w iPhone jest dodatkowo płatna?

Nie. Haptic Touch czy 3D Touch w starszych modelach iPhone nie wymagają dodatkowych opłat. Jest to funkcja wbudowana w urządzenie. W niektórych przypadkach będzie ona wyłączona. Wtedy należy ręcznie z poziomu ustawień uruchomić wrażenia haptyczne w Twoim telefonie.

#3 Czy haptyka w iPhone przeszkadza w standardowym użytkowaniu?

Zdecydowanie nie. Nawet jeżeli wcześniej użytkownik nie wykorzystywał telefonu z haptyką, to przyzwyczajenie do wibracji zwrotnej nie powinno zająć masy czasu. Dodatkowo haptyka będzie odpowiedzialna za poprawę odczuć w trakcie standardowej obsługi telefonu. Zwiększa również precyzyjność kliknięć, niweluje ryzyko przypadkowych naciśnięć oraz sprawia wrażenie pełnej interakcji pomiędzy użytkownikiem a samym smartfonem.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane