03-01-2024 14:21

Jak dbać o baterię w smartfonie?

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wykorzystujemy je do komunikacji, pracy, rozrywki, a dla wielu osób stały się wręcz niezastąpionym narzędziem w codziennym życiu. Kluczowym elementem każdego smartfona jest jego baterią. Bez niej nasz cenny gadżet szybko zmienia się w bezużyteczny kawałek plastiku i metalu.

 

Niestety, z czasem każda bateria traci swoją pierwotną moc. Zauważasz, że Twój telefon traci energię szybciej niż kiedyś? Może to być wynik naturalnego procesu starzenia się baterii, ale często nasze codzienne nawyki również mają na to wpływ.

 

W tym artykule podzielę się z Wami wskazówkami, jak dbać o baterię w smartfonie, aby służyła nam jak najdłużej i jak najefektywniej. Dowiesz się, dlaczego baterie tracą swoją pojemność, jakie działania mogą skrócić ich żywotność oraz co robić, aby jak najdłużej cieszyć się pełną mocą swojego urządzenia. Aby uniknąć konieczności odwiedzin serwisu telefonów przeczytaj poniższy artykuł

Dlaczego baterie tracą swoją pojemność z czasem?

 

Baterie litowo-jonowe (Li-ion) dominują w dzisiejszych smartfonach ze względu na ich wydajność, małą masę oraz zdolność do szybkiego ładowania. Jednak, jak każda technologia, mają one swoje ograniczenia i z czasem tracą swoją pierwotną pojemność. Ale dlaczego tak się dzieje?

 

  1. Procesy chemiczne wewnątrz baterii: W trakcie ładowania i rozładowywania w baterii zachodzą procesy chemiczne. Podczas tych procesów niektóre cząsteczki w baterii ulegają nieodwracalnym zmianom, które stopniowo prowadzą do utraty zdolności do przechowywania energii. W skrócie, każdy cykl ładowania i rozładowywania powoduje pewne „zużycie” baterii.
  2. Wysoka temperatura: Długotrwałe ekspozycje baterii na wysokie temperatury mogą przyspieszyć degradację chemiczną. Dlatego nie zaleca się pozostawiania smartfona w gorącym miejscu, takim jak wnętrze samochodu w słoneczny dzień.
  3. Nadmierna głębokość rozładowywania: Chociaż baterie litowo-jonowe nie mają efektu pamięci, jak niektóre starsze technologie, głębokie rozładowanie (np. do 0%) może skrócić ich żywotność.
  4. Częste, pełne cykle ładowania: Idealnie, dla zachowania zdrowia baterii, zaleca się utrzymywanie jej poziomu naładowania między 20% a 80%. Częste ładowanie do 100% i rozładowywanie do bliskich 0% może przyspieszyć degradację baterii.
  5. Starzenie się materiałów: Niezależnie od tego, jak dbasz o swoją baterię, materiały, z których jest wykonana, ulegają naturalnemu procesowi starzenia, co skutkuje spadkiem pojemności z czasem.

 

Oczywiście, technologia baterii stale się rozwija, a producenci pracują nad zwiększeniem żywotności i wydajności baterii. Niemniej jednak, zrozumienie powyższych czynników może pomóc w maksymalnym wydłużeniu żywotności baterii w Twoim smartfonie. W kolejnych częściach artykułu omówimy, jak możesz dbać o baterię, mając na uwadze te informacje.

 

Jak dbać o baterię w telefonie?

Dbanie o baterię w telefonie może znacząco przedłużyć jej żywotność i wydajność. Najważniejsze jest unikanie ekstremalnych temperatur. Telefon nie powinien być pozostawiany w miejscach o bardzo wysokich ani niskich temperaturach, takich jak wnętrze samochodu w środku upalnego lata lub mroźnej zimy, ponieważ mogą one przyspieszyć degradację baterii.

 

Ważne jest również, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy bateria w telefonie jest całkowicie rozładowana – idealnie jest utrzymywać jej naładowanie w przedziale między 20% a 80%. Warto również zwrócić uwagę na ładowarki, z których korzystamy. Choć tańsze, nieoryginalne ładowarki mogą wydawać się kuszącą alternatywą, nie zawsze zapewniają one optymalne napięcie czy prąd ładowania dla konkretnego urządzenia. To może w dłuższej perspektywie wpłynąć negatywnie na baterię.

 

Zawsze warto też pamiętać o aktualizowaniu oprogramowania. Producenci systemów operacyjnych często wprowadzają optymalizacje, które mogą poprawić zarządzanie energią. Na koniec warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się w tle naszego telefonu. Aplikacje działające w tle, ciągłe synchronizacje czy aktywny GPS mogą być znaczącym obciążeniem dla baterii. Regularne sprawdzanie, które z nich najbardziej zużywają energię i ewentualne ograniczenie ich działania może przynieść zaskakująco dobre rezultaty w kontekście długości działania telefonu na jednym ładowaniu. Dbając o swoją baterię w taki sposób, możemy znacząco poprawić komfort korzystania z telefonu i przedłużyć życie naszego urządzenia.

 

Kiedy należy wymienić baterię w telefonie?

Kiedy nadejść powinien moment, by wymienić baterię w telefonie? Chociaż nowoczesne baterie litowo-jonowe są zaprojektowane tak, by wytrzymać wiele lat, to jednak z upływem czasu mogą wykazywać oznaki zużycia. Pierwszym i najbardziej oczywistym sygnałem jest znacznie skrócony czas działania na jednym ładowaniu w porównaniu do początkowego okresu użytkowania urządzenia. Jeżeli zauważysz, że telefon gwałtownie traci naładowanie lub niespodziewanie się wyłącza, nawet gdy wskaźnik baterii pokazuje jeszcze pewien procent energii, może to wskazywać na problem. Inne symptomy to np. nadmiernie długi czas ładowania, nadmierne nagrzewanie się telefonu podczas ładowania czy normalnego użytkowania, a także widoczne puchnięcie baterii lub obudowy telefonu. W takich sytuacjach warto rozważyć wizytę w serwisie i ewentualną wymianę baterii. Nowa bateria nie tylko przedłuży życie Twojego telefonu, ale również poprawi komfort codziennego korzystania z urządzenia. Jeśli potrzebujesz wymienić baterii w telefonie skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalną wymianę baterii w iPhone.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane