03-06-2022 17:10

Jakie są różnice między iPhonem 13 i iPhonem 12

iPhone 13 to najnowsza propozycja smartfona od Apple obecna na ten moment w sprzedaży. Czy inwestycja w nowy model opłaca się bardziej niż w nieco starszy iPhone 12? W tym artykule porównamy te dwa, najbardziej wychwytywane smartfony od Apple i postaramy odpowiedzieć się na pytanie, który jest lepszy oraz jaki wybrać.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka moglibyśmy pomylić te dwa urządzenia, ponieważ są one wizualnie bardzo podobne. Ich wygląd pod względem kształtu i w odniesieniu do bryły jest niemalże taki sam. Zarówno iPhone 13, jak i jego starsza propozycja są wykonane z aluminium na krawędziach oraz wytrzymałego szkła na przodzie i tyle smartfona. Co więcej, w obu urządzeniach projektanci zdecydowali się na użycie notch’a (czarnego paska nad wyświetlaczem), na którym mieści się czujnik i przedni aparat. Warto zwrócić uwagę, że notch jest nieco węższy w nowszym modelu, przez co jego wygląd wydaje się bardziej elegancki i atrakcyjniejszy.

Jedyną różnicą, jaką możemy znaleźć w wyglądzie iPhone’a 13 i iPhone’a 12 jest inny układ obiektów z tyłu urządzenia i delikatnie przesunięte przyciski użytkowe.

Wymiary

Podobnie jak w kwestii wyglądu i tu omawiane modele iPhone’ów nie różnią się praktycznie w ogóle. Wysokość w obu propozycjach od Apple wynosi 146,7 mm, zaś szerokość 71,5 mm. Jedyną różnicą, jaką możemy odkryć, trzymając oba smartfony w rękach jest grubość, związana z zastosowaniem innego rozmiaru baterii (7,4 mm – iPhone 12; 7,65 mm – iPhone 13). Jest jednak na tyle mała, że nie sposób zauważyć jej w codziennym użytkowaniu.

Wyświetlacz

Wyświetlacze urządzeń również się nie różnią. W obu zastosowano wyświetlacz OLED 6,1 cala pod nazwą Super Retina XDR. W jednym i drugim znajdziemy HDR i True Tone, a rozdzielczość ekranu jest taka sama (2532×1170). Jedyna różnica, która może być odczuwalna w codziennym użytkowaniu to jaśniejszy wyświetlacz w nowszym modelu (800 nitów w porównaniu do 625 w starszym)

Wydajność

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, na start należy wspomnieć o tym, że w obu smartfonach znajdziemy taką samą ilość pamięci RAM – 4GB, która sprawia, że szybkość i płynność iOS’a 15 jest perfekcyjna. Dla osób, którym zależy na jakości telefonu mamy dobrą informację – najnowsza propozycja Apple posiada nowszy procesor (A15 Bionic), zapewniający 10% większą wydajność jednordzeniową, 15% szybszą grafikę oraz 18% wyższą wydajność wielordzeniową (w stosunku z A14 zastosowaną w starszym modelu. Co więcej, oba telefony posiadają wbudowaną obsługę sieci 5G, jednak tylko 13’tka umożliwia wykorzystanie 2 kart eSIM w jednym momencie.

Bateria i ładowanie

Czas między kolejnymi ładowaniami jest szczególnie istotny w dzisiejszych czasach, dlatego entuzjastów rzadszego podpinania ładowarki na pewno ucieszy fakt, że w przypadku iPhone’a 13 otrzymujemy do 19 godzin ciągłego odtwarzania filmów (17 godzin dla iPhone’a 12) oraz odpowiednio 75 do 65 godzin w przypadku odtwarzania dźwięku.

Aparat

Poza baterią, o której już wspomnieliśmy, największą różnicą między modelami są zmiany w technologii aparatów fotograficznych. Z tyłu iPhone’a 13 znajdziemy ultraszerokokątny obiektyw o jasności f/2.4 i polu widzenia 120°, którego nie posiadała „dwunastka”. Dodatkowo, w nowszym urządzeniu obiektywy są w stanie złapać aż 47% więcej światła, co skutkuje lepszą jakością wykonywanych zdjęć. Ponadto model z 2021 roku oferuje nam możliwość nagrywania HDR z Dolby Vision 4K w 60 klatkach/s, co sprawia, że amatorzy kręcenia filmów zdecydowanie powinni wybrać nowszy model.

Podsumowanie

Podsumowując, choć oba urządzenia wydają się być niemalże identyczne, iPhone 13 posiada zdecydowanie lepszą baterię, aparat oraz jest lepszy wydajnościowo. Dla osób, które są w stanie wykorzystać oferowane przez niego funkcje, które odróżniają go od poprzednika, zdecydowanie polecamy dołożyć kilkaset złotych i wybrać najnowszą propozycję Apple. Jeśli jednak uważacie, że lepszy obiektyw i tak nie ma dla Was znaczenia, a różnica 2 godzin w czasie działania i ok. 15% szybciej działający system w nowszym modelu nie są warte tych paruset złotych, zdecydujcie się na starszego, ale nadal wspaniale spełniającego swoje zadanie iPhone’a 12.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane