26-11-2022 22:56

Jeden typ ładowarki do wszystkich urządzeń – co z USB Lighting?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, wszystkie urządzenia w całej Unii Europejskiej produkowane na rynku po 2024 roku będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Dotyczy to wszystkich modeli dostępnych na rynku, czyli smartfonów, tabletów oraz aparatów. W przypadku laptopów obowiązek ten wchodzi w życie dopiero po 2026 roku. Wprowadzenie tak dużej zmiany wskazywane jest jako konieczne, aby skutecznie zmniejszyć wydatki konsumentów oraz produkcję mniejszej ilości odpadów elektronicznych.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ładowarek

Obowiązek wprowadzenia jednolitych portów do ładowarek omawiany był od dłuższego czasu. Dlatego też nie dziwi nas faktyczne wprowadzenie tego rozporządzenia. Jednak jego zapisy mogą okazać się niemałym problemem szczególnie dla producenta marki Apple, która w swoich urządzeniach wykorzystuje zupełnie odmienne porty USB Lighting. Zmiany te związane są z koniecznością zastosowania standardowych portów do ładowania w modelach telefonów produkowanych na rynek europejski, choć w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się zmiana o zasięgu globalnym.

Port USB typu C już w niedługim czasie stanie się jedynym wejściem do ładowania we wszystkich urządzeniach mobilnych dostępnych na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowo odbiorcy będą mogli zdecydować się na zakup urządzenia z ładowarką, jak i również bez niej.

Zmiany te mają zniwelować problem konieczności produkcji i zakupu różnych typów ładowarek do urządzeń. Zgodnie z przedstawionymi szacunkami, wyrzucane ładowarki to rocznie nawet 11 tysięcy ton niepotrzebnych odpadów elektronicznych.

Duże zmiany dla marki Apple

Nowe rozporządzenie w głównej mierze dotyczy urządzeń marki Apple, która oferują zupełnie odmienny typ złączy. Warto podkreślić, iż konieczność tej zmiany jest sporym wydatkiem oraz nie reguluje w żaden sposób specyfiki poprzednich modeli, które w dalszym ciągu są wykorzystywane na rynku.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, już w przyszłym roku najnowszy model iPhone 15 ma zostać wyposażony w nowy port USB-C. Pomimo początkowych obaw, Apple ma zamiar zastosować się do nowych przepisów zdecydowanie szybciej, niż wskazywałyby na to obowiązujące ramy czasowe. Dodatkowo zmiany te mają zostać zastosowane we wszystkich urządzeniach, nie tylko w przypadku tych sprzedawanych na rynku Unii Europejskiej. Jest to naprawdę dobra wiadomość dla wszystkich fanów urządzeń Apple.

Zgodnie z zapowiedziami, Apple najprawdopodobniej zacznie wykorzystywać porty USB-C we wszystkich swoich urządzeniach, niż produkować dwa różne rodzaje na odmienne rynku. Jest to związane przede wszystkim z nieporównywanie większymi kosztami produkcji.

Nowe zmiany dotyczące ładowarek

Do jesieni 2024 roku USB typu C stanie się jedynym wykorzystywanym portem dla wszystkich smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych produkowanych w Unii Europejskiej zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego. Ujednolicenie wymagań to rewolucyjna zmiana na rynku, która ma przynieść wiele korzyści dla użytkowników oraz środowiska. Ma na celu ujednolicenie produktów, zmniejszenie kosztów ponoszonych przed odbiorców, a także zniwelowanie problemu nadmiarowych e-odpadów, które są znaczącym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane