24-06-2022 17:33

Nie działa mikrofon w iPhone – co zrobić i jakie mogą być przyczyny?

Jedną z najczęstszych awarii, z jakimi stykają się użytkownicy iPhone’ów jest niedziałający mikrofon. Zależnie od przyczyny dysfunkcji, można ją rozwiązać dosyć szybko samodzielnie, czasem jednak zdarza się, że poradzi z nią sobie tylko specjalistyczny serwis napraw. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci sposoby, które najczęściej sprawdzają się w tej nieprzyjemnej sytuacji i pomogą uporać Ci się z problemem.

Który z mikrofonów iPhone’a nie działa?

Najnowsze smartfony Apple są wyposażone w 3 zestawy mikrofonów:

  • w tylnej kamerze iSight – odpowiada on za zapisywanie dźwięków w momencie nagrywania filmów. Częstym powodem problemów z tą funkcjonalnością jest uszkodzenie mikrofonu.
  • w przedniej kamerze FaceTime – kamera jest połączona taśmą flex z głośnikiem, mikrofonem oraz czujnikiem światła, jej usterka może wiązać się z niedziałającym system audio
  • mikrofony dolne – najbardziej awaryjne, odpowiadają za nagrywanie głosu na dyktafon, w aplikacjach oraz w trakcie połączenia.

Sprawdź, czy urządzenie ma wyłączony Bluetooth

Choć może wydawać się to oczywiste, czasem zdarza się, że zapomnimy o podłączeniu słuchawek lub innych sprzętów audio, przez co mikrofon naszego smartfona „bierze chwilowy urlop” od swoich obowiązków.

Zrestartuj system

Jest to rozwiązanie typu „kopnij, może zacznie działać”, jednak wyjątkowo często właśnie tak się dzieje. Taki sposób może pomóc w sytuacji, gdy na przykład pojawi się błąd w działaniu systemu operacyjnego lub któraś z zainstalowanych aplikacji działających w tle zawłaszczy sobie dostęp do mikrofonu.

Sprawdź działanie mikrofonów w innych aplikacjach

Czasami urządzenia audio nie są kompatybilne z daną aplikacją lub występuje w niej błąd, sprawiający, że nie jest w stanie odebrać dźwięku. Warto upewnić się, gdzie leży problem poprzez nagranie swojego głosu na dyktafon lub podczas kręcenia filmu wideo. Jeśli nasz głos się tam pojawi, prawdopodobnie oznacza to, że problem wystąpił w apce, a nie w naszym mikrofonie.

Wyczyść mikrofony

Przez wzgląd na zanieczyszczenia mikrofony iPhone’a potrafią się „zatkać”, przez co wydają się nie działać prawidłowo. W tej sytuacji producent zaleca zdjęcie wszelkich form zabezpieczających (etui, folii, szkła hartowanego itp.), a następnie przeczyszczenie wszystkich otworów urządzenia. Można to zrobić za pomocą spinacza do papieru lub szczoteczki do zębów. Jeśli podejrzewacie, że mikrofony mogą być zapchane przez kurz, najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie ze sprężonego powietrza lub oddanie telefonu do serwisu, w którym urządzenie przejdzie dokładny proces oczyszczania.

Zaktualizuj system iOS

Czasem błąd pojawia się w związku z aktualizacją systemu operacyjnego. Dobrze upewnić się, czy nie jest dostępna nowa wersja iOS. Poniżej znajdziecie instrukcję, w jaki sposób sprawdzić i zaktualizować system:

  • Wejdź w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia
  • Jeśli dostępna jest aktualizacja, powinieneś zobaczyć komunikat o możliwości jej instalacji. Kliknij „Pobierz i zainstaluj” a następnie poczekaj parę minut do czasu uaktualnienia telefonu.
  • Sprawdź, czy mikrofony działają

Zdejmij etui

Etui, które nie pochodzi prosto od producenta, może zakrywać mikrofony i powodować, podobnie jak opisane wyżej zanieczyszczenia, że urządzenie nie będzie w stanie nic usłyszeć. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na inną obudowę telefonu najlepiej wprost od Apple, ponieważ zagwarantują one najwyższą jakość i zapewnią, że mikrofony nie będą zatykane.

Kontakt ze Wsparciem Apple

Jeżeli powyższe opcje nie przyniosły pożądanego efektu, pozostaje Ci już tylko próba skontaktowania się z pomocą techniczną Apple, która podpowie gdzie oraz w jaki sposób przygotować i oddać telefon do serwisu iPhone. Potrzebujesz skorzystać z profesjonalnej obsługi serwisowej? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy naprawić Twój telefon.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane