02-01-2024 08:00

Pęknięty ekran w smartphonie

Pęknięty ekran w smartfonie – jakie są opcje naprawy?

 

Nikomu nie jest obca sytuacja, gdy, będąc w pośpiechu, upuszczamy telefon na twardą podłogę. Wstrzymujemy oddech, podnosimy urządzenie i… niestety, widzimy pęknięty ekran. To jedno z najczęstszych uszkodzeń smartfonów, które potrafi znacząco zakłócić komfort korzystania z urządzenia, a w skrajnych przypadkach uniemożliwić korzystanie z niego w ogóle. Czy można coś z tym zrobić? Czy każde pęknięcie oznacza konieczność zakupu nowego telefonu? Na szczęście, większość uszkodzeń ekranu jest możliwa do naprawy. W tym artykule przyjrzymy się różnym opcjom naprawy, które pozwolą przywrócić Twój smartfon do pełnej sprawności.

 

Domowe metody na drobne zarysowania ekranu w smartfonie

 

Choć pęknięty ekran jest często przyczyną wielu bólów głowy dla posiadaczy smartfonów, drobne zarysowania nie muszą od razu oznaczać konieczności wymiany całego wyświetlacza czy odwiedzin w specjalistycznym serwisie iPhone. Istnieją bowiem domowe sposoby, które mogą pomóc zminimalizować widoczność tych drobnych niedoskonałości.

 

Jednym z najbardziej popularnych i powszechnie dostępnych środków, które może zdziałać cuda w przypadku drobnych zarysowań, jest tradycyjna pasta do zębów. Nie chodzi tu jednak o żelowe wersje czy pasty z dodatkami bieliącymi, ale o klasyczną, białą pastę. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy nanieść niewielką ilość pasty na bawełniany wacik i delikatnie, kolistymi ruchami, masować miejsce zarysowania przez kilka minut. Po zabiegu ekran należy oczyścić przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki. W wielu przypadkach płytkie zarysowania stają się mniej widoczne lub nawet znikają.

 

Kolejnym domowym sposobem, choć może nieco mniej znanym, jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Tworząc z niego pastę z dodatkiem wody, można nanieść ją na zarysowany ekran, a następnie delikatnie wcierać. Proszek do pieczenia ma właściwości ścierne, które mogą pomóc zniwelować płytkie zarysowania.

 

Warto jednak pamiętać, że każda metoda niesie pewne ryzyko. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek z powyższych metod, warto przetestować ją na mało widocznym fragmencie ekranu. Ponadto, w przypadku głębszych zarysowań czy pęknięć, domowe metody mogą okazać się nieskuteczne i konieczna będzie wizyta w serwisie Samsung we Wrocławiu.

 

Kiedy warto zdecydować się na wymianę szkła, a kiedy całego ekranu?

 

Decyzja o tym, czy wymienić tylko szkło, czy cały ekran w smartfonie, zależy od wielu czynników i nie zawsze jest jednoznaczna. Rozważając różne opcje, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów.

 

Po pierwsze, rodzaj uszkodzenia ma kluczowe znaczenie. Jeśli mamy do czynienia wyłącznie z pęknięciami na powierzchni szkła, ale dotykowy ekran nadal działa prawidłowo, wówczas wymiana samego szkła może być wystarczająca. Jest to zazwyczaj tańsza opcja naprawy, która pozwala przywrócić telefon do stanu sprzed uszkodzenia bez konieczności wymiany kosztownych komponentów.

 

Jednak w sytuacji, gdy uszkodzenie ekranu wpływa na jego funkcjonalność – na przykład wyświetlacz nie reaguje na dotyk, wykazuje problemy z kolorem, pojawiają się paski lub inne artefakty – wówczas wymiana całego ekranu jest konieczna. W takim przypadku samej wymiany szkła nie da się przeprowadzić bez ryzyka dalszego uszkodzenia delikatnych elementów wyświetlacza.

 

Dodatkowo, warto również wziąć pod uwagę model i markę telefonu. W niektórych nowoczesnych smartfonach szkło jest nierozłącznie połączone z wyświetlaczem, co sprawia, że nawet drobne uszkodzenie wymaga wymiany całego ekranu.

 

Decyzja o wymianie szkła czy całego ekranu zależy od stopnia i rodzaju uszkodzenia oraz specyfiki konkretnego modelu telefonu. W każdym przypadku warto jednak skonsultować się z ekspertem w serwisie, aby dokładnie ocenić zakres potrzebnej naprawy telefonów we Wrocławiu.

Jak zapobiegać uszkodzeniom ekranu w przyszłości?

 

Jednym z kluczowych kroków w zapobieganiu uszkodzeniom ekranu smartfonu jest korzystanie z odpowiedniego etui ochronnego, które ma wzmocnione narożniki oraz podniesione krawędzie wokół ekranu. Dzięki temu ekran jest chroniony przed bezpośrednim kontaktem z powierzchnią w przypadku upadku. Dodatkowo warto zastosować folię ochronną lub szkło hartowane na ekran. Są to produkty zaprojektowane specjalnie w celu ochrony ekranu przed zarysowaniami i drobnymi pęknięciami, przy czym szkło hartowane jest zazwyczaj grubsze i oferuje lepszą ochronę niż tradycyjne folie.

 

Ważne jest również, by unikać noszenia telefonu w kieszeni razem z kluczami czy monetami, które mogą zarysować ekran. Zawsze warto też upewnić się, że telefon jest umieszczony w bezpiecznym miejscu i nie leży na krawędziach stołów czy innych powierzchni, z których może łatwo spaść. Oczywiście, zachowanie ostrożności podczas korzystania z telefonu jest kluczowe. Wielu uszkodzeń można by uniknąć, będąc po prostu bardziej uważnym, na przykład nie używając telefonu w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko upadku, jak podczas biegu czy jazdy na rowerze.

 

 

Choć wiele nowoczesnych telefonów jest wodoodpornych, zawsze warto zachować ostrożność w pobliżu wody i unikać korzystania z telefonu w deszczu. Jeśli jednak musisz prowadzić rozmowę w takich warunkach, użyj zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Na koniec warto dodać, że regularne aktualizacje oprogramowania mogą również przyczynić się do ochrony ekranu, gdyż producenci często wprowadzają optymalizacje i poprawki związane z jego działaniem.

Zastosowanie się do tych wskazówek może znacznie zwiększyć szanse na zachowanie ekranu w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas. Jeśli Twój telefon ma uszkodzony ekran skontaktuj się z nami, a my naprawimy Twój telefon!

 

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane