09-01-2024 08:00

Poradnik: co zrobić, gdy Twój telefon wpadnie do wody

Każdemu z nas może przytrafić się taka sytuacja – w nieuwadze upuściliśmy telefon do kałuży, zanurzyliśmy go w wannie czy wypadł nam z kieszeni do basenu. Moment nieuwagi i nasze cenne urządzenie znajduje się pod wodą. Choć wiele nowoczesnych smartfonów jest reklamowanych jako wodoodporne, nie zawsze oznacza to, że są one całkowicie odporne na długotrwały kontakt z wodą. Jak więc postąpić w takiej sytuacji, aby zwiększyć szanse na uratowanie naszego urządzenia? W tym poradniku przedstawię kroki, które warto podjąć od razu po tym, jak Twój telefon miał niefortunny kontakt z wodą.

 

Co robić po zamoczeniu telefonu?

 

Kiedy Twój telefon niespodziewanie znajdzie się w wodzie, szybka reakcja i właściwe postępowanie są kluczowe dla zwiększenia szans na uratowanie urządzenia.

 

Po pierwsze, niezwłocznie wyjmij telefon z wody. Każda sekunda jest cenna, ponieważ woda może przenikać do wewnętrznych komponentów urządzenia. Kiedy już urządzenie będzie w Twoich rękach, natychmiast je wyłącz, jeśli samo się nie wyłączyło. Unikaj włączania telefonu lub używania jakichkolwiek jego funkcji, ponieważ to może prowadzić do krótkich spięć i dalszego uszkodzenia elektroniki.

 

Następnie delikatnie, ale dokładnie osusz zewnętrzną powierzchnię telefonu, używając miękkiej, suchej ściereczki lub ręcznika. Unikaj uderzeń lub silnego potrząsania telefonem, aby nie spowodować dalszego przemieszczania się wody wewnątrz urządzenia.

Kolejnym krokiem jest usunięcie karty SIM oraz karty pamięci microSD, jeśli Twój telefon je posiada. Otwórz delikatnie tackę kart SIM i microSD i wyjmij je. Mogą one nadal działać poprawnie nawet po kontakcie z wodą, ale warto je odłożyć w bezpieczne, suche miejsce, aż telefon zostanie całkowicie osuszony.

 

Pamiętaj, że kluczem w tej sytuacji jest szybkość działania i unikanie dodatkowych czynników ryzyka, które mogą pogorszyć stan Twojego telefonu. W dalszej części poradnika omówimy, jak prawidłowo wysuszyć urządzenie i co robić po pierwszych chwilach od wypadku.

 

Dlaczego unikać użycia suszarki do włosów?

 

Użycie suszarki do włosów w celu osuszenia zamoczonego telefonu może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, ale wiąże się z kilkoma ryzykami, które mogą więcej zaszkodzić niż pomóc. Oto kilka powodów, dla których warto unikać tego pomysłu:

 

  1. Wysoka temperatura: Suszarki do włosów wytwarzają ciepło, które może uszkodzić delikatne komponenty wewnątrz telefonu. Elementy takie jak bateria, układy scalone czy wyświetlacz mogą zostać trwale uszkodzone przez nadmierne ciepło.
  2. Wdmuchiwanie wody w głąb urządzenia: Strumień powietrza wytwarzany przez suszarkę może sprawić, że woda, zamiast zostać usunięta, zostanie wdmuchnięta głębiej wewnątrz telefonu, docierając do miejsc, które początkowo były suche.
  3. Ryzyko krótkiego spięcia: Podgrzewanie wody wewnątrz urządzenia zwiększa ryzyko krótkiego spięcia, które może trwale uszkodzić elektronikę telefonu.
  4. Możliwość uszkodzenia klejów i uszczelek: Wiele nowoczesnych smartfonów korzysta z klejów i uszczelek do zapewnienia wodoodporności lub trwałości połączeń. Ciepło z suszarki może osłabić te kleje, co prowadzi do problemów z montażem i potencjalnym dalszym przenikaniem wody w przyszłości.

 

W przypadku kontaktu telefonu z wodą, bardziej zalecanym podejściem jest użycie suchego ręcznika do delikatnego osuszenia zewnętrznego obudowy oraz pozostawienie telefonu w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, aby naturalnie wysechł. Alternatywnie można również użyć woreczka z ryżem, który wchłania wilgoć, chociaż metoda ta ma swoje ograniczenia. Ważne jest, by dać telefonowi wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie przed próbą jego włączenia.

 

Suszenie telefonu w worku z ryżem

 

 

Suszenie telefonu przy użyciu worku z ryżem to popularna domowa metoda radzenia sobie z niespodziewanym zalaniem urządzenia. Ryż jest znany z wysokiej zdolności absorbowania wilgoci, co czyni go przydatnym w takich sytuacjach. Aby skorzystać z tej metody, najpierw dokładnie osusz zewnętrzną powierzchnię telefonu za pomocą ściereczki. Następnie wypełnij duży woreczek strunowy suchym, niegotowanym ryżem i umieść w nim swój telefon, upewniając się, że jest on całkowicie otoczony ziarnami. Zamknij woreczek i pozostaw telefon w środku na co najmniej 24-48 godzin. Ziarna ryżu będą stopniowo wchłaniać wilgoć z urządzenia. Mimo że metoda ta jest często polecaną, warto pamiętać, że nie gwarantuje ona w 100% osuszenia wewnętrznych komponentów telefonu. Ryż może pomóc w absorpcji powierzchniowej wilgoci, ale nie zawsze jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków urządzenia. Dlatego po upływie czasu suszenia w ryżu zawsze warto ostrożnie sprawdzić, czy telefon jest całkowicie suchy przed jego ponownym włączeniem.

 

Kiedy udać się do serwisu?

 

Po kontakcie telefonu z wodą, nawet jeśli podjęte zostały odpowiednie kroki pierwszej pomocy, istnieją sytuacje, w których zaleca się udanie się do specjalistycznego serwisu telefonów we Wrocławiu. Jeśli po odpowiednim osuszeniu telefonu i upewnieniu się, że jest on całkowicie suchy, urządzenie nadal nie reaguje, może to świadczyć o uszkodzeniu wewnętrznych komponentów. Nawet jeśli telefon działa, ale zauważasz nieprawidłowości takie jak restarty, problemy z dotykiem, nieprawidłowe wyświetlanie kolorów czy inne nieoczekiwane błędy, warto skonsultować się ze specjalistą.

 

Widoczna woda wewnątrz urządzenia, na przykład krople wody pod ekranem, w obiektywie aparatu czy w innych miejscach, które nie powinny być mokre, to kolejny alarmujący sygnał. Dodatkowo, jeśli po kontakcie z wodą telefon zaczyna się nadmiernie nagrzewać podczas ładowania, może to wskazywać na uszkodzenie baterii lub innych komponentów. Dźwięk, który jest zniekształcony lub w ogóle nie działa, również może świadczyć o tym, że woda dostała się do głośnika lub mikrofonu. Na koniec, obecność korozji, takiej jak białe lub zielone osady na metalowych elementach telefonu, sugeruje kontakt z wodą i ewentualne uszkodzenie.

Warto pamiętać, że nawet jeśli telefon wydaje się działać poprawnie po kontakcie z wodą, mogą wystąpić ukryte uszkodzenia, które ujawnią się z czasem. Wizyta w serwisie pozwoli na dokładne sprawdzenie stanu urządzenia przez specjalistę i podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Ponadto specjaliści w serwisie dysponują sprzętem do osuszania i diagnozowania urządzeń, co zwiększa szanse na skuteczną naprawę telefonów iPhone. Skontaktuj się z nami, a my zadbamy o Twój uszkodzony telefon.

 

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane