29-09-2021 10:17

Przewodnik po kontroli rodzicielskiej w telefonach iPhone

Kontrola rodzicielska to przydatna funkcja w urządzeniach Apple. Pozwala ona dorosłemu opiekunowi na zdalne ograniczanie niepożądanych funkcji telefonów swoich dzieci. Dzięki niej rodzic może być pewny, że jego pociecha bezpiecznie korzysta z iPhona. Poniższy artykuł wyjaśnia poszczególne funkcje kontroli rodzicielskiej oraz podpowiada, jak je włączyć.

Ograniczanie czasu ekranowego

Jest to przydatna opcja, która pozwala kontrolować ile czasu spędza dziecko na telefonie. Znajduje się ona w Ustawieniach, pod pozycją Czas przed ekranem. Jeżeli konfigurujesz urządzenie zdalnie, wybierz „To mój [nazwa urządzenia]”, a jeśli nie – „To [nazwa urządzenia] mojego dziecka”. Zostaniesz poproszony o nadanie hasła, które przyda się również do ewentualnej zmiany tych ustawień później, oraz o wprowadzenie Apple ID i hasła.

Ochrona przed niechcianymi treściami

Przy pomocy nadzoru rodzicielskiego można również blokować wybrane funkcje urządzenia i treści. Blokowanie aplikacji jest możliwe po wybraniu opcji Dozwolone aplikacje (również w Czas przed ekranem). Zablokowane aplikacje nie będą wyświetlały się na ekranie głównym i nie będzie można ich używać. Zablokowanie nie spowoduje jednak usunięcia aplikacji.

Istnieje również możliwość ograniczenia dostępu do treści dla dorosłych (filmów, programów i muzyki). Ta funkcja również znajduje się pod Czas przed ekranem. Rodzic może zdecydować o zablokowaniu odtwarzania muzyki, teledysków, podcastów i aktualności z zawartością dla dorosłych oraz możliwości dzielenia się ze znajomymi słuchaną muzyką, a także sprawdzania, czego słuchają, całkowitym zakazie odtwarzania teledysków i ograniczeniu dostępu do filmów, książek, aplikacji i programów TV nieprzeznaczonych dla nieletnich.

Ponadto da się również zablokować dostęp do treści dla dorosłych w przeglądarce w Ograniczenia dotyczące treści > Zawartość www i wybierając Blokuj witryny dla dorosłych. Wiele funkcji z Game Center też może ulec ograniczeniu, np. tryb wieloosobowy. Siri też da się całkowicie zablokować lub ograniczyć możliwość wyszukiwania treści z wulgaryzmami.

Zezwalanie na zmienianie ustawień

Wybrane funkcje konkretnych aplikacji można zablokować poprzez zezwalanie na zmienianie ustawień. Można np. zablokować możliwość robienia sobie zdjęć w apkach do social media. Ta opcja znajduje się pod Ograniczaj treść i prywatność > Prywatność lub Ograniczaj treść i prywatność > Zezwalaj na zmiany.

Zapytaj o naprawę

Czas to pieniądz! Nie czekaj i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Jeśli bardzo Ci się spieszy - zadzwoń do nas:

518 754 794

Pola oznaczone (*) są wymagane